Zahradní altány

Zahradní altán x Zahradní pergola

Pergola je lehká okrasná stavba umístěná obvykle na zahradě nebo v parku. Jedná se často o dřevěné loubí složené z volně stojících sloupů, což jsou nejčastěji (různě masivní) trámy, nahoře propojené. Je také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě. Užívá se jako ozdobný prvek zejména pro růst popínavých rostlin, které vytvoří nad prostorem pod pergolou zastřešené místo vhodné pro posezení a odpočinek osob. Pergola může být vhodným architektonickým doplňkem k dalším podobným obytným stavbám jako jsou zahradní altány či otevřené verandy apod. Často se s nimi můžeme setkat například v zámeckých zahradách.

Kromě klasických, na zakázku vyrobených dřevěných pergol jsou vyráběny a prodávány typizované přístřešky z různých materiálů, které lze umístit v blízkosti budovy. Tyto přístřešky s markýzami a žaluziemi poskytují i pevnou (například i průhlednou) ochranu ze stran. V podstatě jde o stabilní nebo pohyblivou (sklápěcí) stínící techniku používanou i nad okny. Tyto markýzy jsou výrobci někdy označovány "pergolové systémy". Konstrukcí, funkcí i vzhledem se zcela liší od pergol.

Altán je obvykle malá ozdobná stavba (jednoduchý přístřešek) umístěná v zahradě (proto často nazývaná zahradní altán) nebo v parku určená zejména pro oddech, rekreaci a relaxaci lidí, někdy se jí také říká besídka. Nejjednodušší altány mohou být dřevěné a můžeme se s nimi setkat i ve volné přírodě nejčastěji v nějakých turisticky zajímavých místech, například v místech s krásnou vyhlídkou. Na takovém místě altán může plnit i funkci vyhlídkové terasy apod. Lázeňské altány zase velmi často slouží coby kryté pódium pro vystoupení lázeňských orchestrů. V případě, že si chcete na svém pozemku altán postavit a bude mít zastavěnou plochu do 25 m2, není třeba stavební povolení ani ohlášení, musíte však zažádat o územní souhlas nebo rozhodnutí. 

Zahradní altány dodáváme nejčastěji v okolí Prostějova do měst jako je Olomouc, Brno, Přerov, Zlín, Vyškov, Kroměříž, Ostrava, ale po domluvě můžeme dovézt a postavit kdekoliv v ČR. Nakonec i v Praze máme vzorkovou prodejnu (viz kontakty). 

Altány čtvercové, obdélníkové, šestiúhelníkové či atypické

Líbí se Vám altány se čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem? Nebo snad šestiúhelníkové? Otevřené či uzavřené? Atypické jako je slovenská salaš nebo africká chýše s bambusovou střechou? Nebo snad altány s vestavěným grilem? Podívejte se do naší nabídky, určitě si vyberete!